Powrót do Klasy sobotnie

Szósta klasa


6A

Sala: 111

Wychowawca: Małgorzata Maj

e-mail adres:         M.Maj@polschool.com


05-09-2020        DRODZY UCZNIOWIE KLASY 6 I SZANOWNI  RODZICE!!!

Czas szybko umyka i już dotarliśmy do końca roku szkolnego 2019/2020.

Nie było nam łatwo pracować w drugim semestrze, bo zaistniały warunki, których nikt z nas nie spodziewał się.  Jednak stanęliśmy wszyscy razem na wysokości zadania i dość szybko zmieniliśmy metody nauczania. Bardzo mi było miło uczyć Wasze dzieci i współpracować z Wami,

DRODZY RODZICE,  bo to Wy pomagaliście swoim dzieciom  odrabiać zadania, czytać opowiadania, przygotowywać się do dyktand i testów oraz wykonywać plakaty i nagrywać albo słuchać prezentacji, a także uczestniczyć w wirtualnej  Paradzie 3-cio Majowej.

Dziękuję z całego serca 💗  za wielką pomoc, współpracę i zrozumienie. Cieszę się, że dążyliśmy tą samą drogą i przyświecał nam ten sam cel: dobro dziecka oraz rozwijanie w naszych uczniach dumy z polskości i wiary w to, że warto uczyć się języka polskiego i umieć się nim posługiwać.

Rozdanie świadectw i uroczystość z tym związana odbędzie się na pierwszej lekcji nowego roku szkolnego 2020/2021. Zaznaczam, że nadal można uzupełniać i przesyłać do mnie zaległe zadania. Wiem, że różne państwa sytuacje życiowe czasami utrudniały przypilnowanie, aby uczniowie wykonywali zadania domowe na czas.

Kochani Uczniowie i Rodzice, dziękuję bardzo za ten rok szkolny i jestem wdzięczna za wszelkie formy uznania.

ŻYCZĘ WSPANIAŁYCH WAKACJI

I ODPOCZYNKU!!!!🤗

Z szacunkiem,      Małgorzata Maj.

A teraz propozycje dla moich uczniów na wakacje.

Proszę nie traktować tego, jako zadanie domowe, bo to jest dobrowolna praca, aby uczniowie nie nudzili się w czasie wakacji, a może chętnie skorzystaliby z niektórych form dokształcania się.

 1. Zaglądanie od czasu do czasu do  naszych podręczników i czytanie  opowiadań, które nie poznaliśmy.
 2. Wykonywanie ćwiczeń.
 3. Korzystanie ze stron internetowych na przykład pisu pisu.
 4. Wykonywanie komiksów lub innych prac, które sprawiałyby przyjemność,  a przy okazji pozwoliłby rozwijać  język polski.
 5. Prowadzenie wakacyjnego dzienniczka po polsku i samemu wpisywanie od czasu do czasu nowości z danego dnia. W związku z tym organizujemy   WAKACYJNY KONKURS Z NAGRODAMI!!!!!

Podaję reguły konkursu i zachęcam również moich uczniów do przystąpienia do konkursu.

PAMIETNIK Z WAKACJI

Życzę wspaniałej zabawy.🤗

Pozdrawiam 💗 M.Maj


5-08-2020 E-Lekcja

WITAM RODZICÓW i UCZNIÓW  KLASY 6.   Kończymy rok szkolny 2019/2020.

Informacje na ten temat znajdziecie w osobnym liście, który umieściłam pod tematami lekcji i notatkami z języka polskiego i geografii.

JĘZYK POLSKI

TEMAT:  Najpiękniejszy miesiąc maj.  Święto Matki i Ojca.

Miesiąc maj jest szczególnym miesiącem, w którym czcimy naszą niebieską Matkę – MARYJĘ. Wysłuchaj piosenkę na YouTube i wpisz brakujące literki:

Była ci……a i pi…kna jak wio…na,

…yła pro…to zwy…..ajnie jak my.

Ona Boga na …wiat nam p……niosła.

I na ziemi od …ez nowe dni

zaja…niały.

Matka, kto…ta w……ystko rozumie.

Sercem oga…nia  ka…dego z  nas.

Matka zoba……yć dobro w nas …mie.

Ona jest z nami w ka…dy ……as.

DZIEŃ MATKI jest to święto obchodzone jako wyraz szacunku i wdzięczności dla wszystkich matek. W tym dniu każde dziecko pamięta o tym, aby złożyć swojej ukochanej mamusi najgorętsze i najpiękniejsze życzenia.

ŻYCZENIA NA ŚWIĘTO MATKI:

Tak trudno mi wyrazić

to, co w sercu czuje,

więc powiem jedno słowo:

            DZIĘKUJĘ!!!

DZIEŃ OJCA, obchodzimy w miesiącu czerwcu, abyśmy pamiętali i wyrażali

nasze głębokie uczucie i uznanie

dla naszych tatusiów.

ŻYCZENIA NA ŚWIĘTO OJCA

W dniu twojego święta,

chciałem ci powiedzieć,

że jesteś dla mnie

NAJDROŻSZY pod niebem.

JĘZYK POLSKI  ZADANIE DOMOWE:

1. Proszę zrobić laurki i wpisać oraz  przeczytać  te wierszyki w dniu  Święta Matki i Ojca oraz podziękować im za  trud włożony w przypilnowanie odrabiania zadań domowych.

Dziękuję bardzo i pozdrawiam.😘

Małgorzata Maj

_______________________________________________

 • Geografia:  KL.  Pani Grażyna Witkowski

Dobry wieczór. Ostatnie zadanie dla klasy 7 i 6  z geografii.

Narysuj lub  zrob zdjecie jakiegos miejsca w Polsce, krajobrazu polskiego, stroju ludowego, czegos co bardzo ci sie kojarzy z Polska , moze nawet nalepszego produktu polskiego lub ptaka, zwierzatka, rosliny., miasta, krainy geograficznej … i zrob z tego swoja wlasna kartke pocztowa. Wyslij ja w kopercie na adres:

Poska Szkola im. Jana Pawla II
608 Sobieski St
Lemont, IL 60439
Att. Grazyna Witkowski

Wszystkie wyslane kartki wezma udzial w konkursie o Polsce. Najciekawsze z nich zostana umieszczone w Kronice Polskiej Szkoly a autorzy tych kartek dostana oprocz piatki z geografii , slodki produkt z Polski.

Zycze wszystkim wesolych i bezpiecznych wakacji !!

Grazyna Witkowski


5-02-2020 E-Lekcja

Geografia:   Przeczytaj lekcje na str.55. Na podstawie tej lekcji zrób ćwiczenie nr.1  str.56 oraz ćwiczenie nr. 2 str.56

Dziękuję , Grażyna Witkowski

 • 5-02-2020 E-Lekcja:  Klasa 6 piątek i sobota,  Pani Maj wita w maju uczniów klasy szóstej i rodziców. 

Zapraszam do wspólnego uczestnictwa w paradzie wirtualnej z okazji Święta Konstytucji 3-go Mają na stronie internetowej naszej polskiej szkoły.  Niech hasło tej parady:

  ” JESTEŚMY, PAMIĘTAMY „

zmobilizuje nas do wspólnej łączności z naszą Ojczyzna – Polską.

A słowa mazurka:

” WITAJ MAJOWA JUTRZENKO „

niech nas wprowadzą w uroczysty nastrój świętowania:

Witaj maj, Trzeci Maj,

u Polaków blogi  raj!

Witaj maj, Trzeci Maj,

u Polaków blogi raj!

Witaj Majowa Jutrzenko

świec naszej polskiej  krainie,

uczcimy ciebie piosenką,

która w całej Polsce słynie.

JĘZYK POLSKI,  TEMAT:  Śladami Wielkich Polaków w Europie.

Czytanka ” Kim ja właściwie jestem”.

Powtórzenie materiału-cwiczenia.

WSTĘP DO CZYTANKI:  Maria Dąbrowska, polska poetka napisała nowelę  p.t.  ” Marcin Kozera”.  Fragment tej noweli przeczytamy w naszym szkolnym podręczniku p.t.   ” Kim ja właściwie jestem „- str.189 – 190.

MIEJSCE AKCJI: Londyn, dzielnica Charles.

CZAS AKCJI: 1913 rok.

BOHATER OPOWIADANIA: Marcin Kozera.

Ojciec Marcina, Mateusz Kozera był stolarzem i mieszkał w zaborze rosyjskim, z którego udało mu się uciec do Anglii, aby uniknąć represji , które stosowali Rosjanie wobec Polaków. Marcin Kozera mieszkający w Londynie.  Uczęszczał do szkoły angielskiej i polskiej. W polskiej szkole, wśród polskich kolegów czul się bardzo dobrze, chociaż mówił słabo po polsku. Natomiast w szkole angielskiej czuł się obco, chociaż znał bardzo dobrze język angielski.  Często zadawał sobie pytanie: ” KIM JA WŁAŚCIWIE JESTEM – POLAKIEM CZY ANGLIKIEM ” ? Ten dylemat burzył jego spokój. Aż pewnego dnia jego niepokój został rozwiązany na lekcji geografii w angielskiej szkole. A w jaki sposób dowiecie się po przeczytaniu opowiadania ” Kim ja właściwie jestem” ?

ZADANIE DOMOWE:

1. Nauka czytania str. 189 – 190.

2. Zastanów się i odpowiedz na pytania 1 a, b, c, d, e, f str. 190 – 191. Proszę napisz odpowiedzi i prześlij do sprawdzenia.

3. Wykonaj ” Zadanie domowe” str. 191. Proszę prześlij do sprawdzenia.

4. Zapoznaj się z treścią notatki p.t. ” Kącik nastolatka ” str. 191, a dowiesz się, że możesz utożsamić       się z Marcinem Kozera , bo masz podobne odczucia. JESTEŚ PATRIOTĄ!!! Kochasz  swój  kraj, w którym się urodziłeś i mieszkasz, a także kraj ojczysty, Polskę, gdzie urodzili się twoi rodzice  lub dziadkowie.

Dziękuję serdecznie za pracę z dziećmi  i pomoc w odrabianiu zadań.

Życzę wspaniałego i świątecznego weekendu.         🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱

Pozdrawiam 💗. M. Maj.

WAŻNE:

1.Następny weekend to ostatnie zajęcia     w polskiej szkole, kończymy rok szkolny 2019/2020.

2. Msza Sw. na zakończenie roku szkolnego odbędzie się 10 mają 2020 r. wirtualnie. Proszę sprawdzić na naszej stronie i internetowej , o której godzinie spotkajmy się wszyscy razem , dziękując naszemu Panu za wszelkie dobro i łaski, którymi nas obdarzył w tym roku szkolnym.

Do usłyszenia w następny weekend.

🤗 M.Maj


4-25-2020 E-Lekcja

Geografia – 22 kwietnia obchodziliśmy Święto Ziemi, w związku z tym zapraszam wszystkich uczniów z klasy 6,7,8 z soboty na spacer po swoim osiedlu, parku, koło domu i zrobieniu jak najwiecej zdjęć swoim telefonem. Na zdjęciach powinno być to co jest dla ciebie ładne, piękne , ciekawe na naszej ziemi, na przykład; kwiatki, drzewa, zwierzęta, ludzie, zjawiska…..? oraz to co niszczy tą ziemie: ( ludzie, śmieci, oleje, plastyki….? )

Umieść swoje zdjęcia w konturze kola według swojej wyobraźni lub jeżeli nie możesz w komputerze to zrób ten projekt na papierze

Jeżeli nie możesz wydrukować zdjęć to poszukaj ilustracje, obrazki w gazetach, magazynach, lub po prostu narysuj w dużym kole, które będzie nasza Ziemia i zrób plakat, którego tematem jest:  Chroń Piękno Ziemi

Wszystkie prace proszę przesłać do mnie. Najciekawsze prace, jeżeli wyrazicie na to zgodę umieścimy na facebook.

Życzę wam powodzenia i czekam na wasze prace.

Grażyna Witkowski

__________________________________________________________

4-25-2020 E-Lekcja   wych. Małgorzata Maj

WITAM RODZICÓW i UCZNIÓW kl.6

Niestety, nie spotkamy się już osobiście na zajęciach w polskiej szkole, dlatego nadal będziemy kontynuować nasze lekcje wirtualnie jak nam to czas i okoliczności dyktują.

JĘZYK POLSKI

TEMAT:

Konstytucja Trzeciego Mają.

Parada 3 – cio Majowa w Chicago.

Powtórzenie materiału – ćwiczenia.

KONSTYTUCJA 3- go MAJA  została uchwalona w 1791 roku.

Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga na świecie po Stanach Zjednoczonych.

Jej uchwalenie jest tak wielkim wydarzeniem dla nas wszystkich Polaków, że obchodzimy rocznicę jej uchwalenia, jako WIELKIE ŚWIĘTO.

W Polsce jest to dzień wolny od pracy i nauki w szkole.

Natomiast w Chicago i innych miastach  U.S.A. oraz w innych krajach, gdzie mieszkają Polacy świętujemy wszyscy razem. W Chicago corocznie uczestniczymy w Paradzie 3-cio Majowej. W tym roku będziemy uczestniczyć tylko wirtualnie.

JAK POWSTAŁA KONSTYTUCJA W POLSCE?

Podczas obrad posłów w Warszawie na Zamku Królewskim, w pewnym momencie, król Stanisław August Poniatowski siedzący na tronie podniósł rękę że chce coś powiedzieć i w tym czasie ktoś zakrzyknął, że król zaprzysiągł konstytucję i wszyscy krzyknęli:  ” WIWAT ” !

Od razu wstali z miejsc i ruszyli do kościoła Świętego Jana w Warszawie, aby przysiadz na konstytucję.

KONSTYTUCJA 3-go MAJA

WPROWADZAŁA WIELE NOWYCH

PRAW:

– zniesienie Liberum Veto,

– wolną elekcję,

,- ustanowiła straż praw czyli nowy rząd     z królem na czele,

– uchwaliła nowe, większe podatki, które miała płacić szlachta i duchowieństwo  na armię,

– rozciągała prawa wolnościowe dla mieszczan,

– brała pod opiekę chłopów.

Konstytucja została powszechnie poparta przez całe społeczeństwo.

Jednak państwa ościenne: Rosja i Prusy, sprzeciwiły się jej i doprowadziły do wojny i drugiego rozbioru Polski.

Wprawdzie Konstytucja 3-go Mają

została obalona, ale przez lata rozbiorów nawiązywano do niej i do jej tradycji. Była ona świadectwem, że jeśli Polacy się zjednoczą, są w stanie naprawić wady swojego ustroju.

Konstytucja ta, była niezwykłe nowoczesną konstytucją, czerpiąca z najlepszego dorobku tradycji państwa polskiego. Dlatego była czymś, co w czasie zaborów budziło ducha polskiego

I nadzieję na odzyskanie niepodległości.

WAŻNE:

Proszę wejść na stronę internetową i posłuchać, co na temat konstytucji mówi Pani Urszula Kosińska, która pracuje w Instytucie Historii na Uniwersytecie Warszawskim.

Tytuł filmiku:  ” Jak powstała konstytucja w Polsce „?

JĘZYK POLSKI

ZADANIE DOMOWE:

1. Nasza szkoła organizuje wirtualną

PARADĘ 3-cio MAJOWĄ pod tytułem:

„JESTEŚMY I PAMIĘTAMY”.

Dlatego bardzo proszę o zrobienie i przesłanie zdjęć uczniów, rodzin ubranych w polskie barwy narodowe:

biało-czerwone, dekoracje domów we flagi lub inne symbole narodowe.

TERMIN: najpóźniej do 2 maja 2020r.

WAŻNE: proszę napisać, czy Państwo

wyrażacie zgodę na

opublikowanie zdjęć na stronie

Internetowej naszej szkoły.

2. Ćwiczenia do powtórzenia materiału:

Ćw. 13, 14 str. 211,

Ćw.  1 str. 215,

Ćw. 8 str. 217.

DZIĘKUJĘ z całego serca 💗 za piękne prace domowe uczniów, za wyrozumiałość pomoc i poświęcenie czasu dla naszych uczniów, aby mogli nadal kontynuować naukę w polskiej szkole.

Życzę wspaniałego weekendu 🤗.

Małgorzata Maj


4-18-2020 E-Lekcja

Geografia:  Zadanie z geografii na sobotę 18 kwiecień dla kl.6

 • Proszę przeczytać lekcje ” Poznajemy Warszawę ” str. 57do 60.  Zrobić ćwiczenie nr.5  str.60 oraz zadanie domowe str.61
Dziękuję , Grażyna Witkowski

 

JĘZYK POLSKI

TEMAT:  Tadeusz Kościuszko -;budowniczy twierdz obronnych i dowódca wojsk amerykańskich.

Pamiątki po T. Kościuszko w Ameryce. Czytanka ” Rój Pszczół Wśród Wzgórz” Fragment książki Barbary Wachowicz p.t. ” Nazwę Cię Kościuszko „.

Pisownia wyrazów z ” h „.

WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ:

Tadeusz Kościuszko  urodzony w Polsce w 1746 , zmarł w 1817r.  Inżynier wojskowy, generał polski i amerykański, bohater wojenny obu krajów. Przybył do Ameryki w 1776 roku, niedługo po ukończeniu studiów inżynierskich we Francji. Kiedy przybył do Ameryki nie miał żadnego doświadczenia bojowego. Nie znał nawet języka. Wiec, jak to możliwe, że amerykański Kongres niemal od razu powierzył mu zadanie budowy rewolucyjnych fortyfikacji? A on, Kościuszko,  powierzone mu zadanie wykonał najlepiej, jak umiał, wykonał znakomicie i to przyniosło mu uznanie i spory rozgłos. Zbudował między innymi twierdzę West Point.  Okazał się nie tylko świetnym inżynierem i budowniczym twierdz obronnych, mostów pontonowych, ale również nieocenionym dowódcą wojsk. Kongres uznał go za bohatera i awansował na generała oraz nagrodził nadaniem gruntu, a także pewną znaczną sumą pieniędzy. O jego zdolnościach dowódczych słyszymy do dzisiaj, bo tylko nieliczni potrafili dowodzić wielotysięczna armia w najtrudniejszych warunkach.

Pamiątki po pobycie Tadeusza Kościuszki w Ameryce uświetniają jego zasługi po dzień dzisiejszy. Naród amerykański i Polonia polska pamiętają o nim i są dumni.

Barbara Wachowicz, polska pisarka, wyruszyła na wędrówkę śladami Tadeusza Kościuszki po wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W ten sposób zbierając dokumentację do swojej książki spotkała wielu ciekawych ludzi i zobaczyła wiele pamiątek związanych z bohaterem obu narodów: Polski i Ameryki. Swoje doświadczenie opisała w książce p.t. ” Nazwę Cię Kościuszko ” – szlakiem bitewnym Naczelnika w Ameryce. Fragment tej książki możemy przeczytać w naszym szkolnym podręczniku p.t. ” Rój Pszczół Wśród Wzgórz ” str. 174 – 175. Barbara Wachowicz opisała w tym opowiadaniu miasto o nazwie  ” Kościuszko” i spotkanie z mieszkańcami, którzy do tej pory pamiętają i uwidaczniają swój zachwyt dla zasług, jakich  dokonał Tadeusz  Kościuszko w Ameryce.

WAŻNE: proszę wejść na internet i zapoznać się z historią miasteczka ” Kościuszko „. Miasto Kościuszko znajduje się w pięknym zakątku Ameryki nad rzeką Missisipi w powiecie Attala. Ciekawą historię tego miasteczka proszę przeczytać razem z dziećmi w naszym szkolnym podręczniku str. 175 – 176.

Zachęcam, aby po możliwości wyjścia z domu i podróżowania zorganizować zorganizować dzieciom historyczną wycieczkę do tego ciekawego miejsca lub innych miejsc, gdzie są pamiątki po naszych wielkich Polakach. A póki co, to najbliższe miejsce do odwiedzenia to Chicago, ulica Solidarności nad Jeziorem Michigan, blisko Planetarium Adlera, gdzie możemy zobaczyć pomnik  Generała Tadeusza Kościuszki na koniu.  Natomiast przed samym Planetarium, zobaczymy pomnik naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika,  trzymającego kulę ziemską w rękach. Będzie to dla naszych uczniów żywa lekcja historii , patriotyzmu i dumy z naszych wielkich Polaków. Proszę, wejść na stronę internetową i zobaczyć z dziećmi te pomniki.

PISOWNIA WYRAZÓW z ” h „.

Tadeusz Kościuszko to historyczny bohater.

Samo ” h ” lubi hałas i hałaśliwe słowa: Huta!          Halo!          Hej! Hula hop!   Co za heca! Znów huk i hałas!

Ale harmider!

JĘZYK POLSKI  –  ZADANIE.

Klasa 6 piątek i sobota.

1. Nauka czytania str.174- 175.

2. Odpowiedz na pytania 1 a, b, c , d   str. 176, napisz i prześlij do   sprawdzenia.

3. Wykonaj ćw.3, 5. 6 str. 179- 180

4. Naucz się pisać wyrazy na dyktando: bohater, rachunek, historia, hałas, chłopak, chuligan, herbata, ucho.

hejnał, chleb .   Tym razem nie piszemy zdań. Proszę przesłać napisane dyktando do sprawdzenia.

 

 

 

 

 

 

 

DZIĘKUJĘ BARDZO uczniom i rodzicom za pomoc i wspaniałą współpracę, również bardzo proszę o przesyłanie

prac na czas, tak jak mamy zajęcia w piątek i sobotę.

Życzę miłego weekendu 🤗.    M.Maj


4-04-2020 E-Lekcja

JĘZYK POLSKI:

Temat: Święta Wielkanocne w pałacu magnackim, przy staropolskim stole.  Pisownia wyrazów z ” ch „ciąg dalszy.
W czytance p.t. ” Wielkanoc w pałacu  księcia Sapiechy ” dowiadujemy się , jak bogaty magnat książę Sapiecha, mieszkający w wielkim i kosztownym pałacu urządzał dla swojej rodziny i licznych gości wytworne przyjęcie wielkanocne.

Dzisiaj będziemy się uczyć następnych reguł pisowni wyrazów z ” ch ” jak:
– piszemy „ch” jeśli w innych formach wymienia się na „sz”, na przykład: ucho – uszko,
– piszemy „ch”, kiedy występuje czasami w środku wyrazu, na przykład: mechanik, zachować.

Zadanie domowe:

1. Nauka czytania – czytanka  ” Wielkanoc w pałacu księcia  Sapiechy ” – str. 167.
2.Napisz odpowiedź na pytania:  b, c, d str. 167 i prześlij mi do sprawdzenia.
3. Tradycje wielkanocne dawniej i dziś. Pisanki i kraszanki, poniedziałek wielkanocny – śmigus-dyngus  str.169 Proszę przeczytaj i napisz na temat tradycji pisanek i kraszanek oraz śmigusa-dyngusa i proszę prześlij do sprawdzenia.
4. Proszę narysuj koszyk, ze swieconymi potrawami i napisz nazwy rzeczy,  które włożyłeś do koszyka.
5. Pisownia wyrazów z ” ch ” str. 172. Ćw. 5, 6 str. 172, Ćw. 7, 8 str. 173.  Proszę wykonaj i prześlij do  sprawdzenia.

GEOGRAFIA:

Dzien dobry. Tym razem z geografii zapraszam was do obejrzenia filmu na You Tube ” Wielkanoc na Mazowszu.”  Z tego filmu dowiecie sie jak wygladala dawna wies polska oraz jakie byly dawniej tradycje wielkanocne..

Z pomoca rodzicow zrobcie cwiczenia z ksiazki str.44 i 45 , z ktorych dowiecie sie jakie zboza, warzywa, owoce oraz zwierzeta domowe wystepuja na polskiej wsi.

Poprosze tez aby kazdy z was zrobil rysunek , na ktorym narysujcie swoj domek na wsi a kolo tego domku sad z owocami, grzadki z warzywami oraz  zwierzatka, ktore wy chcieli byscie miec na swoim wiejskim podworku.

Zycze wam wszystkim Zdrowych i wesolych Swiat Wielkanocnych.

Grazyna Witkowski


3-28-2020  E-Lekcja

Lekcje 28/29 marzec 2020.

JĘZYK POLSKI:
Temat: Święta Wielkanocne na wsi u polskich chłopów.
Pisownia wyrazów z „ch „.
Władysław Reymont w powieści
„Chłopi” opisuje nam we fragmencie
” Święcone u Borynow” jak Maciej Boryna najbogatszy gospodarz we wsi Lipce obchodził i świętował ze swoją rodziną Wielkanoc w swojej chacie.

1. Nauka czytania ” Święcone u Borynów” str.166.
2. Odpowiedz na pyt 1 str.166.  Proszę napisz i prześlij do mnie do sprawdzenia.
3. W notatce ” Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie” str.168
przypomnimy sobie, co oznaczają święcone potrawy, takie , jak: jajko, chleb, chrzan, baranek. wypieki.
Proszę napisz ich znaczenie i wyślij do mnie.
4. Kiedy piszemy „ch” str. 170-171   Proszę napisz i wyślij do sprawdzenia  Ćw. 2, 3, 4 str. 170-171.

GEOGRAFIA:
Temat: Polska wieś dzisiaj i dawniej.
1. Wędrujemy po polskich wsiach Str. 42- 43
2. Ćw. 1-15 str.44-45 Proszę  napisz i przyślij do Sprawdzenia tylko odpowiedzi.
3. Ogladnij krótki film na YouTube:
chłopi – podlitowski 7.   Zobaczysz, jak wyglądała Polska wieś dawniej i porównasz ja z  dzisiejszą.

Małgorzata Maj

Proszę opracować lekcje ” Z biegiem Odry” str38.  Zrobic cwiczenia str.39

Przeczytac uwaznie wiersz str 40 i na  podstawie informacji w wierszu zrobic Zadanie Domowe na str.41

Wydrukowac z zalacznika mapke Polski , podpisac na gorze kartki  ” Glowne rzeki Polski  „,  narysowac na mapce : rzeke Wisle i jej doplywy: Bug, San, Dunajec, Pilica, Bzura,  rzeke Odre i jej doplywy:  Warta, Notec, Nysa Luzycka

zachecam aby mapka byla cala wykolorowana a rzeki zaznaczone niebieskim pisakiem ( marker ) prosze wkleic ta mapke do zeszytu

Wszystkie mapki oraz cwiczenia w ksiazce beda przeze mnie sprawdzone jak tylko wrocimy do szkoly. Jezeli do konca kwietnia nie wrocimy do szkoly to pomysle i podam w pozniejszym terminie jak to rozwiazemy.

Zachecam tez aby wspolnie w domu przeczytac glosno na role wiersz J. Brzechwy – Klotnie rzek  ( moze z rodzenstwem albo z rodzicami ) i pomyslec czy autor ma racje w swojej konkluzji….?

pozdrawiam wszystkich   Grażyna Witkowski


3-22-2020  Zadanie domowe.

Przeczytać lekcje ” Z biegiem Wisły ” str 34 do35 i zrobić ćwiczenia na dole strony 35 oraz str.37

Język polski:

 1.  Nauka czytania-opowiadanie „Nasza  królowa” str. 136 – 137.
 2. Notatka o królowej Jadwidze str. 139.
 3. Odpowiedz na pytanie 1 str.137 .  Proszę napisz i prześlij do mnie do sprawdzenia.
 4. Praca nad rozwojem słownictwa,  przeczytaj str. 138

Proszę naucz się pisać wyrazy na dyktando i prześlij do mnie:  mądrość, nauka, uczyć się, uczeń, uczennica, uczelnia, nauczać, nauczyciel, nauczycielka, nauczka.

Ułóż zdania z wyrazami:  mądrość, uczyć się, uczeń,  uczennica, nauczyciel.  Wyślij do mnie do sprawdzenia.

Przeczytaj o formie życzeń i próśb: Str. 140.  Wykonaj ćw. 4 str. 142 oraz ćw. 6 str. 143.  Napisz mi tylko wyrazy, które wpisałeś do ćwiczeń i prześlij do sprawdzenia.

Geografia:

Klasa 6 piątek

 1. Przygotuj się do testu, dotyczy tylko uczniów, którzy byli nieobecni, prześlę pytania proszę odpowiedzieć i przesłać do sprawdzenia.
 1. Naucz się czytać i śpiewać piosenkę ” Płynie Wisła płynie”  Podałam kartkę z tekstem, a jeśli uczeń nie ma to proszę znaleźć na YouTube.

 

Klasa 6 sobota

 1. Rzeka Wisła i jej dopływy str. 34 – 35
 1. Ćwiczenia str. 35 i 37.

 

Małgorzata Maj

 

 

 

This post is also available in: angielski