Powrót do O Nas

Polanie

Historia i Osiągnięcia Zespołu


Zespόł Taneczny przy Polskiej Szkole im. Jana Pawła II, założony został w 1982 roku. Przez wiele lat kształtował się jego charakter – początkowo jako kόłko taneczne, później zespόł gόralski, następnie kόłko artystyczne.

W 2000 roku, na bazie tych kołek powstał Zespόł Taneczny „Polanie”. Liczy on obecnie ponad 70 tancerzy. Są to uczniowie w wieku od 5-17 lat.

Dzieci uczą się tu nie tylko polskich tańcow ludowych i piosenek, ale także polskich zwyczajow i tradycji.

W ciągu roku szkolnego Zespόł bierze czynny udział w imprezach przygotowywanych przez szkołę i organizacje polonijne. Do tradycyjnych imprez należą: Opłatek, Święconka, Polskie Dni w Lemont, Parada 3 Maja, zakończenie roku szkolnego oraz występy w czasie gościnnych uroczystości.

W repertuarze Zespołu znajdują się tańce i przyśpiewki beskidzkie, cieszyńskie, górnośląskie, krakowskie, kurpiowskie, łowickie, lubelskie, rzeszowskie, sądeckie, wielkopolskie oraz starej Warszawy.

„Polanie” uczestniczyli już w trzech Polonijnych Festiwalach Dziecięcych Zespołόw Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju (2003, 2006, 2009). W 2009 roku Zespόł przywozi między innymi tropikalny nastrόj – tańce hawajskie.

Zespόł Taneczny „Polanie” wspierany jest przez Zjednoczenie Polsko-Rzymsko Katolickie w Ameryce, najstarszą polską organizację w USA.

Na rok 2009/10, „Polanie” otrzymali nagrodę z Illinois Arts Council.

W 2010 Zespόł Polanie obchodził 10-lecie.


Informacje ogólne:
Zajęcia odbywają się w budynku szkolnym na dolnym piętrze od godz. 12:45pm do godz. 2:45pm.
Rodzice proszeni są aby po zajęciach odbierali dzieci z wyjścia dolnego (po schodach na dół) który jest pomiędzy głównym wejściem a salą gimnastyczną.

This post is also available in: angielski